KURBAN HİZMETLERİ KURBAN KOMİSYON KARARINA GÖRE KURBAN TEDBİRLERİ
1- İlçemiz Merkezinde  Kurban Satışı Yapılan Yerler ;
- İstasyon Mahallesi Sektirtepe Mevkiinde kurulan hayvan  pazarı,
2- Kurban Kesimi Yapılacak Yerler ;
-  Belediye mezbahanesi ile Eşme – Dereköy’de bulunan Eşme Et Tesisi ve Eski Hal Binası Kasaplar Çarşısı, bunların dışında kurbanını kendi bahçesi veya özel mülkünde dini ve sıhhî şartlara uygun olarak kurban kesiminin yapılabileceği,
3- Dini kaidelere ve sağlık şartlarına uygun olarak kesim için yeterli sayıda din görevlisi, veteriner hekim, kasap ve yardımcı personel bulundurulması,  
4- Kurban satış yerlerinde asayişi sağlamak için İlçe Emniyet Müdürlüğünün yardımcı olunmasına,
5-  Diyanet İşleri Başkanlığının “Vekâlet Yoluyla Kurban Kesimi” kampanyasının bulunduğu,
6- Kurban artıklarının bayramın 1’nci günü Belediyece toplanacağından çöplere poşet içinde atılması,
7- İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce,
            Kurban bayramı sebebiyle büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketlerinin yoğun olduğu bu dönemde hayvan hastalıklarının yayılma riski de artmakta, artan risk nedeniyle gerek insan gerek hayvan sağlığı tehdit altına girmekte, dolayısıyla  ülke ekonomisinde büyük kayıplara neden olunmaktadır. Bu olumsuzlukların önlenmesi amacıyla hayvan satıcılarının ve hayvan alıcılarının:
            1- Gebe ve Damızlık niteliği yaşayan dişi büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kurab olarak kesimleri yasaklanmış ve ilimiz ve ilçelerinde bulunan tüm kurban satış yerlerinde, gebe ve damızlık değeri taşıyan dişi büyükbaş ve küçükbaş hayvanların girişine izin verilmeyecektir.
            2- Kurban olarak hayvanlarını  başka illere sevk eden hayvan sahiplerinin İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden "veteriner sevk" raporu almaları zorunludur.
            3- Sığır, manda gibi büyükbaş hayvan satın alacakların alacakları hayvanların kulak küpesi ve pasaportu olup olmadığını, başka ilden sevk edilen hayvanların ise " Veteriner Sağlık Raporu" olup olmadığını kontrol etmeleri, bu belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları gerekir.
            4- Koyun, keçi gibi küçükbaş hayvan satın alacakların ise alacakları hayvanların kulak küpesi ve nakil belgesi olup olmadığını, başka ilden sevk edilen hayvanların işe "veteriner sağlık raporu" olup olmadığını kontrol  etmeleri, belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları gerekir.
            5- İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Kurban Bayramı süresince mesai saatleri içerisinde nöbetçi veteriner hekim görevlendirilecek olup, veteriner hekim nöbet çizelgesi ilçe müdürlüğünde asılı olacaktır.
          6- Kurban kesim öncesi ve kesim sonrası her türlü olumsuzluk halinde;
 Belediye Başkanlığı                   :  4141013
 İlçe Emniyet Müdürlüğü            :  4141906
 İlçe Jandarma Komutanlığı        : 4144410
 İlçe Gıda Tarım ve Hayv. Müd  : 414 1010 - 0505 386 61 67
 İlçe Müftülüğü                           :414 10 66